Dzienniki kołymskie, czyli opowieść o dalekich rubieżach Rosji
Polska literatura słynie z doskonałych reportaży ze wszystkich zakątków świata, a “Dzienniki kołymskie” bez wątpienia są jednym z nich. Ich autor, Jacek Hugo-Bader, udał się w fascynującą, wielomiesięczną wędrówkę po Kołymie. To rejon położony na dalekich rubieżach Rosji, w okolicy Jakucji i miasta Magadan, będącego ogromną bazą rosyjskiej armii. Autor pokazuje to miejsce takim, jakim jest. Dlaczego warto sięgnąć po jego książkę?
Dzienniki kołymskie: podróż po rosyjskiej prowincji
“Dzienniki kołymskie (tania książka)” przedstawiają rosyjską prowincję taką, jaka ona jest – bez upiększeń i przekłamań, ale też z zaskakującą szczerością i dosłownością. Autor przez długi czas przebywał wśród lokalnych mieszkańców, nawiązując znajomości i poznając osobiste historie miejscowej ludności. Reportaż opowiada głównie o podróży autostopem, w ramach której Hugo-Bader dotarł z Magadanu aż do Jakucka w sercu syberyjskiej tajgi. Ta długa podróż, fascynująca sama w sobie, staje się kanwą do snucia dalszych opowieści na temat rosyjskiej prowincji, ale też samego regionu Kałmucji.
Kołyma – kraina zapomniana przez Moskwę
Autor reportażu zauważa, że Kołyma to tak naprawdę kraina zapomniana przez Moskwę. Po powstaniu ZSRR zsyłano tutaj niepokornych buntowników, w tym wielu pisarzy i znanych artystów. Jacek Hugo-Bader w “Dziennikach kołymskich” idzie śladem Warłama Szałamowa, czyli jednego z nich. Ten rosyjski niepokorny pisarz został zesłany do łagru w Kołymie i spędził w nim długie lata, które wpłynęły na jego twórczość. Hugo-Bader często nawiązuje je do utworów Rosjanina, konfrontując je z rzeczywistością. Efekt takiego zabiegu jest bardzo ciekawy, a czytelnicy mają okazję przekonać się, że tak naprawdę w Kołymie nic się nie zmieniło, pomimo upływu długich lat. Ciekawym wątkiem “Dzienników kołymskich” jest też kwestia rdzennej ludności, która została zmuszona do przyjęcia i zaakceptowania rosyjskiej kultury. W trakcie podróży autor poznaje wielu lokalnych mieszkańców i ma okazję zapoznać się z ich opiniami oraz sposobem myślenia.